Google Arama Motoru
  1995 yılında Larry Page ve Sergey Brin, Stanford Üniversitesinde tanıştılar.
Ocak 1996'da BackRub adındaki arama motorunu yapmak için çalışmaya başladılar. Her siteye verilen geri linkleri hesap eden bir mantık üzerinde çalışırlarken bir yanda da ucuz ve eski bilgisayarlardan nasıl verim alınabileceğini araştırıyorlardı.

Backlink teknolojilerini siteler arası oy sistemi gibi düşündüler ve her sitenin farklı bir oy gücü olduğunu varsaydılar. Sistemleri çok işe yaradı ve bir anda Üniversite dışında popüler olmaya başladılar.
1998 yılında Google kurulduğunda PageRank teknolojilerini satmak istediler ancak alıcı çıkmadı.
Google ilk önce 100.000 USD ve daha sonra 25 milyon USD gibi yatırım kredisi alınca büyümeye başladı ve AOL 1999 yılında Google arama motorunun verdiği sonuçları kullanmaya başladı.
2000 yılına gelindiğinde google araç çubuğunu çıkardı. Daha sonra ise Adwords reklamlarını CPM bazında satmaya başladı.
2002 yılında Adwords programını geliştirdi ve sponsor bağlantı programını bir açık arttırma yerine dönüştürdü. Google news servisini açıkladı. (2006 yılında 200 yıllık haber arşivini hizmete sundu)
2003 yılında Adsense programı ile milyonlarca web sitesini kendi reklam partneri olarak bağladı.
2004 yılında kütüphanelerdeki binlerce kitabı Book search adında aramaya açtı. 1 GB kapasite ile google mail yani Gmail hizmetini başlattı.
2005 yılında Google Maps diye adlandırılan google harita arama hizmetini sundu. Aynı yıl Google analytics ile web sitelerinin istatistik hizmetini vermeye başladı.
19 Ağustos 2004 yılında 85 dolardan google hisseleri satışa çıkar çıkmaz ilk değiş tokuş fiyatı 100 USD oldu.
2006 yılında google video açıldı. Aynı yıl Youtube.com'u satın aldı. Radyo ve Gazetelerde reklam vermeyi test etmeye başladı. Google takvim adındaki uygulama ile şirketlerdeki planlama sorunlarına yeni çözümler üretti.


Kullanım Şartları | Banka Hesap Numaraları | S.S.S | Site Haritası | İletişim Hattı
© Fy Tasarım Ankara Web Tasarım Profosyonel İnternet Hizmetleri