Seo

Seo

SEO çalışmaları en basit tanımıyla web sitenizin öne çıkması için önemli çalışmalardır. Arama motorlarına uyumluluk anlamına gelen SEO sayesinde web sitenizin arama motorlarına tam uyumlu olması hedeflenir. Bu sayede de ister blog siteniz ister büyük çapta E-Ticaret siteniz olsun sitenizin görünürlüğü artış gösterir. Böylece de ziyaretçi veya müşteri sayınız arttıkça size dönüşleri de yüksek seviyelerde olur. Ancak SEO çalışmaları bütünlüklü ve kapsamlı bir süreci içerdiği için mutlaka profesyonel bir şekilde uygulanmalıdır. Aksi halde yarardan çok zarar sunarak beklentilerinizi karşılamaktan uzak kalabilir.

SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu; web sitelerinin arama motorları tarafından daha kolay bir şekilde bulunabilir hale getirilmesi sürecidir. SEO, web sitelerinin görünürlüğünü ve trafiğini artırmak için hayati önem taşır. İyi uygulanmış bir SEO stratejisi, hedef kitleye ulaşmada ve marka bilinirliğini artırmada önemli bir rol oynar.

SEO öneminin altında yatan temel nedenlerden biri, internet kullanıcılarının büyük çoğunluğunun bilgi ararken arama motorlarını kullanmasıdır. Kullanıcılar genellikle arama yaparken yalnızca ilk sayfada görünen sonuçlara odaklanırlar. Dolayısıyla, bir web sitesinin arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması, siteye daha fazla organik trafik çekilmesi açısından kritik öneme sahiptir.

Sadece bilgi arama değil internet kullanıcılarının çoğu ürün veya hizmet satın almak istediklerinde yine arama motorlarını kullanırlar. Çünkü arama motorları çok kısa süre içinde kullanıcının sorgusuna yanıt verir. Böylece tüm web siteleri için SEO çalışması büyük bir öneme sahip hale gelir.

SEO hizmeti ve çalışmalarına neden ihtiyacınız olduğunu örnekler ile açıklarsak daha anlaşılır olacaktır:

 • Örneğin mesleğiniz su tesisatçısı olsun ve daha fazla müşteriye ulaşmak isteyin.
 • Web siteniz kurulmuş olsa da SEO çalışmaları yapılmadığında istediğiniz etkiyi göremezsiniz.
 • Çünkü arama motoru kullanıcıları genelde ilk sayfada çıkan sonuçlara bakarlar ve diğer sayfalarda kalan sonuçlarla ilgilenmezler.
 • Bu durumda sizin web siteniz ilk sıralarda yer almalıdır.
 • SEO çalışması kapsamında profesyonel hizmet alırsanız, örneğin “su tesisatçısı” gibi aramalarda web siteniz ilk sıralarda yer alır.
 • Bu da daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanızı, ürün veya hizmet satışınızın artması anlamına gelir.

SEO Çalışması Neden Yapılmalı?

Web siteniz için profesyonel bir şekilde Fy Tasarım tarafından sağlanan SEO hizmetleri görünürlüğünüzü arttırmak, web sitenizin öne çıkmasını sağlamak ve alanızda web sitenizin otoriter hale gelmesi için önemli katkılar sunuyor.

SEO çalışması sektör veya faaliyet farkı olmaksızın her web sitesi için hayati öne sahiptir diyebiliriz. Çünkü bütünlüklü bir şekilde SEO çalışmaları yapıldığında web sitesi bu durumdan pek çok fayda görür. SEO, bir web sitesinin arama motorlarında daha görünür hale gelmesini sağlayan süreçler bütünüdür. Bu optimizasyon sayesinde, siteniz belirli anahtar kelimelerde daha üst sıralarda yer alabilir ve böylece organik trafikten daha fazla pay alabilirsiniz. SEO stratejileri uzun vadeli yatırımlar olup web sitesine dinamik ve sürekli katma değer sağlar.

Sağladığımız SEO hizmeti kapsamında web sitenize etki edecek unsurları şu şekilde sıralanabilir:

Görünürlük ve Marka Bilinirliği

SEO, web sitenizin arama motorlarında daha fazla görünmesini sağlar, bu da markanızın bilinirliğini artırır. Bir kullanıcı aradığı bir şeyi sürekli sizin sitenizde bulmaya başladığında, marka güvenilirliği oluşur ve bu da müşteri sadakatine dönüşebilir.

Kullanıcı Deneyimi

Google gibi arama motorları, kullanıcılarının en iyi deneyimi yaşamasını istediğinden, kullanıcı deneyimini iyileştiren web sitelerini ödüllendirir. SEO, site yapısını ve içeriğini düzenleyerek kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi hedefler. Bunun sonucunda kullanıcılar siteyi daha kolay bulabilir ve aradıklarını daha hızlı bulabilir.

Organik Trafik

SEO’nun en büyük katkılarından biri, kaliteli ve hedeflenen organik trafiğin artırılmasıdır. Organik trafik, ücretli reklamlara kıyasla daha sürdürülebilir ve düşük maliyetlidir. Ankara SEO gibi lokal iyi bir SEO çalışmasıyla, ilgili kullanıcılar doğal yollarla web sitenize çekilir.

Güvenirlik

Bir web sitesi Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorları tarafından üst sıralara yerleştirildiğinde, potansiyel müşteriler tarafından daha güvenilir olarak algılanır. Arama motorlarındaki üst sıralar, sitenizin kaliteli ve güvenilir olduğu izlenimini verir.

Uzun Vadede Büyük Dönüşüm

SEO’nun sağladığı trafik, genellikle diğer pazarlama kanallarına kıyasla daha yüksek dönüşüm oranları sunar. SEO ile yüksek sıralara çıkan bir web sitesi, hedef kitlesine daha doğru ve etkili bir şekilde ulaşabilir, bu da daha yüksek satış ve gelir anlamına gelir.

Rekabet Avantajı

SEO, rakip analizi ve pazar trendlerinin anlaşılmasında da önemli bir rol oynar. Rakiplerinizden daha iyi bir SEO stratejisi uygulamanız, sizi aynı anahtar kelimeler için daha iyi bir konuma taşıyabilir ve potansiyel müşterileri size yönlendirebilir.

SEO, sürekli değişen ve güncel kalmayı gerektiren bir süreçtir. Algoritma güncellemeleri, yeni trendler ve rakip faaliyetleri, SEO’da sürekli olarak eğilimlerin ve stratejilerin yeniden değerlendirilmesini gerektirir. Dolayısıyla, aktif bir şekilde SEO hizmeti alarak ve bu alanda kendinizi güncel tutarak sürdürülebilir ve uzun vadeli bir başarı elde edebilirsiniz. Profesyonel SEO danışmanlığı, web sitenizin arama motorlarında nasıl performans gösterdiğinin sürekli olarak izlenmesi ve geliştirilmesi açısından katma değer sunacaktır.

SEO Çalışmalarında Neler Yapıyoruz?

Ankara SEO çalışmalarında bölgesel ve global çapta SEO çalışmaları sayesinde hedeflediğiniz kelimelerde veya sektörde web sitenizin / markanızın öne çıkmasını sağlıyoruz. Temel olarak SEO çalışmaları ikiye ayrılır ve bunlar iç ve dış SEO olarak adlandırılır. Bütünlüklü sonuçlar almak için ikisini de uygulamak gerekir ancak bazı durumlarda tekli SEO çalışması da yapılabilmektedir.

Fy Tasarım olarak tüm SEO çalışmalarında azami titizlik, özen, çaba ve dikkat gösteriyoruz. Çünkü SEO çalışmaları el ile yapılan doğru uygulandığında siteye büyük katkılar sunan çalışmalardır.

Bunun için;

 • Web sitesinin genel tasarım ve kod yapısının gözden geçirilmesi,
 • İçeriklerin ve görsellerin SEO uyumlu hale getirilmesi,
 • Arama hacimlerine göre anahtar kelimelerin belirlenmesi ve öne çıkarılması,
 • Başlık ve meta açıklamalarının uygun hale getirilmesi,
 • İç ve dış linklemelerin yapılması,
 • Backlink çalışmalarının uygulanması,
 • Site dışı optimizasyon çalışmalarının sürdürülmesi gibi kapsamlı çalışmalar yapılmaktadır.

Tüm süreçte siteniz için zararlı olabilecek çalışmalardan uzak durulmakta ve böylece herhangi bir gerileme veya kayıp yaşanmaması sağlanmaktadır. Bu sayede de web siteniz için SEO çalışmasının etkisi görülmeye başlandıkça dönüşüm oranları da yükselmektedir.

SEO Çalışmalarında Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

SEO hizmeti ancak profesyonel ve titiz bir şekilde uygulandığında başarılı sonuçlar verebilmektedir. Amatör veya yanlış şekilde yapılacak çalışmaların web sitenize zarar verebileceğini unutmamalısınız. Bunun yanında profesyonel şekilde çalışmak aynı zamanda sürdürülebilir SEO çalışmalarını uygulayabilmeniz için önemli katkılar da sunar.

Tüm web siteleri için aynı özen ve titizliği göstererek her projeyi ayrı olarak ele alıyoruz. Bu sayede sektöre göre belirlenen adımlar sayesinde web siteniz için uygun SEO çalışmaları yapılabiliyor. Aynı şekilde Semrush, Ahrefs, MOZ, DeepCrawl başta olmak üzere gelişmiş SEO araçlarını da kullanarak web siteniz için en doğru çalışmaları Fy Tasarım olarak uyguluyoruz.

SEO danışmanlığı geniş bir çalışma alanı olduğundan web sitenizin mevcut durumu ve hedeflenen konuma gelebilmesi için neler gerektiğini planlayabilmemiz için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz!